światłowód u sąsiadów…

światłowód u sąsiadów…

W ostatnim czasie w naszych sąsiadujących miejscowościach, możemy zaobserwować roboty drogowe ze światłowodem w tle. Pewnie zastanawialiście się, czy może i u nas wreszcie w Giżynie taka inwestycja będzie miała miejsce, jako że mamy problem z dostępnością do nowoczesnego szybkiego Internetu w każdym domu, słabą jakością zasięgu komórkowego itp. długo by wymieniać… Możemy zatem śmiało uznać, że jesteśmy białą plamą na mapie Polski z dostępem do takich dóbr na miarę XXI wieku.

Szukając informacji w tym zakresie, udało mi się odnaleźć, taką oto informacją:

„Ważnym elementem inwestycji jest doprowadzenie sieci do jednostek oświatowych. Jest to związane z wdrażaniem programu rządowego, który zakłada uruchomienie Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej (OSE) zapewniającej szkołom bezpłatny, szybki i bezpieczny dostęp do Internetu a co za tym idzie możliwość realizowania programów edukacyjnych on-line, dostęp do nieograniczonych zasobów wiedzy i wykorzystanie ich w procesie nauczania.

Na obszarze gminy Pyrzyce projekt obejmie swym zasięgiem 1816 gospodarstw domowych w miejscowościach: CZERNICE, KRZEMLIN, MIELĘCIN, MŁYNY, NIEBOROWO, NOWIELIN, OBROMINO, OKUNICA, PSTROWICE, PYRZYCE, RYSZEWKO, RZEPNOWO, STRÓŻEWO, TURZE oraz 21 szkół w miejscowościach: BRZESKO, MIELĘCIN, OKUNICA, PYRZYCE, RYSZEWKO, ŻABÓW. Informacje o punktach adresowych, które są rozważane w procesie projektowania sieci, można pobrać ze strony https://www.orange.pl/view/popc

Zgodnie z obowiązującymi zasadami w ramach projektów POPC inwestycja realizowana jest do granicy działek gospodarstw domowych z listy adresów kwalifikujących się do dofinansowania (tak zwanych „białych plam” na mapie dostępu do Internetu), wskazanych przez Urząd Komunikacji Elektronicznej.

Doprowadzenie sieci do gospodarstw domowych będzie sukcesywnie realizowane do końca września 2020 r.”

Tym samym więc, mamy już jasny obraz sytuacji… Giżyn nie widnieje na mapach Polski jako „biała plama”, cieszyć się czy płakać, niech każdy już sobie sam odpowie… Czym nasi mieszkańcy różnią się od mieszkańców Czernic, Młyn, Pstrowic i innych. Tak jak i u nas, tak i tam nie ma Szkół ani Ośrodków o których mowa w artykule. Może nasi samorządowcy (radni) wypowiedzą się w temacie???

 

więcej na stronie:

https://uniaswiatlowodowa.pl/zachodniopomorski/pyrzyce/