Niebezpieczne znalezisko

29 maja w godzinach popołudniowych jedna z naszych mieszkanek bloku, przygotowując miejsce pod nasadzenia krzewów ozdobnych, natrafiła na bardzo niebezpieczne znalezisko. Mocno skorodowany (foto), pocisk moździerzowy, pozostałość po II wojnie światowej wywołał bardzo duże emocje i strach pośród mieszkańców bloku. Natychmiast została powiadomiona pyrzycka policja, która zabezpieczyła teren znaleziska. Niewybuch pilnowany był przez policję całą noc aż do przyjazdu ekipy saperów tj. do godz. 9:00 dnia następnego.

Rozumiemy, że są odpowiednie procedury, ale w tej sytuacji jednostka saperów powinna działać sprawniej, aby nie pozostawiać mieszkańców w niebezpieczeństwie na tak długie godziny. Teren „nasz” to miejsce różnych działań wojennych i jak widać ziemia wciąż kryje różne tajemnice tamtego okresu. Jeśli natrafimy podczas prac ziemnych na coś, co nas zaniepokoi, lepiej powierzyć takie odkrycie wyspecjalizowanym jednostką.

Policja ostrzega: nie wolno ruszać niewybuchów – w przypadku znalezienia niewypału lub innego groźnie wyglądającego przedmiotu nie należy w żadnym wypadku dotykać, przenosić, czy rzucać nim. Należy pozostawić na miejscu i natychmiast powiadomić policję.